Samsung S5620 Monte: csúcs ez az érzés?
Dél-koreai, érintőkijelzős, HSDPA-s, Wi-Fi-s és GPS-es: ez a vadiúj Monte! A Samsung hazai képviseletével szinte már napi kapcsolatban állunk, és talán nem árulok el túl nagy titkot, ha azt mondom, hogy az elmúlt hetekben a következő két szó volt folyamatosan beszélgetéseink központjában: Wave (hullám), illetve Monte (hegy). A Wave-re sajnos még mindig várnunk kell, a Monte viszont itt van, megérkezett.
Tegyük is gyorsan tisztába a dolgokat és járjuk körbe, hogy pontosan kiknek is szánja a Samsung ezt az új készülékét. Mivel a telefon fedlapját érintőkijelző uralja, értelemszerűen azoknak készült az S5620-as Monte, akik tapimobilt szeretnének vásárolni maguknak, de azért nem feltétlenül bocsátkoznának komolyabb költekezésbe. A 250 eurós ajánlott végfelhasználói árú telefon a mai elvárásoknak megfelelően vékony kialakítású, és trendi külsejével elsősorban a fiatalabb korosztály képviselőit veszi célkeresztbe. A kamera nem számít az erősségei közé, ellenben adatátvitel és közösségi kapcsolatápolás téren nincs semmi szégyenkeznivalója. Most pedig következzenek a részletek!
Külcsín
Tesztkészülékünk borításának nagy részét egy sötétszürke és elég rideg műanyag uralja, melynek legnagyobb előnye, hogy abszolút nem látszanak meg rajta az ujjlenyomatok - a szennyeződések egyedül talán csak a kijelző táján képesek megkapaszkodni. A mindössze 12 milliméter vastag telefon egyediségét a kétoldalt elhelyezett színes (esetünkben narancssárga-arany) és ívelt betétek adják, melyek aztán vagy tetszenek valakinek, vagy nem. A felhasznált anyagok minősége közepesnek mondható, az összeszerelési minőség ellenben teljesen kifogástalan.
Felszereltség
Bal oldalt keresendő a hangerőszabályzó gombpár, a kihajtható fül alá rejtett microSD bővítőhely, a lenyomható (tehát nem csúszka) zárgomb, illetve a kamera exponáló gombja. Alul semmi érdekes nincs, a felső élről viszont egy szabványos 3,5 milliméteres audio csatlakozó aljzat, illetve egy fedlap alá rejtett microUSB interfész figyel ránk. Ez utóbbi adatátvitelre és akksitöltésre is minden további nélkül használható. A kijelző feletti szekciót az aprón lyuggatott krómlap mögé bújtatott hangszóró, illetve a kiegészítő kamera uralja - fényérzékelő és proximity szenzor nem jár, giroszkóp azonban igen. A hátlap igen nehezen vehető le, alatta egy 960 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor rejtőzik.
Display
A nem OLED, hanem TFT technológiájú kijelző 3 colos képátlón, egész pontosan 39x65 milliméteres felületen tárja elénk a különböző vizuális tartalmakat. A 240x400 pixeles felbontás, illetve a 18 bites színmélység által biztosított 262 ezer színárnyalat ma már inkább átlagon alulinak, semmint felülinek mondható. Ennél azonban sokkalta fontosabb, hogy a panel nem rezisztív, hanem kapacitív technológiájú, és ennek köszönhetően minden körülmények között remekül használható. A fényerő öt fokozatban állítható, ezenkívül pedig három betűtípus, illetve két gyári témabeállítás közül lehet választani. A készülékzár a hagyományos mellett úgymond "intelligens" módon is feloldható, vagyis elég egy adott karaktert a kijelzőre rajzolnunk ahhoz, hogy oldjon a zár, illetve, hogy egy kontaktot tárcsázzon, vagy pedig egy alkalmazást automatikusan elindítson a telefon.
Funkciók
A naptárban maximum kétszáz programot, illetve száz évfordulót lehet eltárolni, a jegyzetkezelővel legfeljebb száz darab ezer karakteres szösszenet készíthető, a száz férőhelyes feladatkezelő pedig három prioritási szintet kezel. A névjegyzékben akár kétezer kontaktunk adatai is elférnek, SMS-ből pedig maximum 1300 példányt tárolhatunk a memóriában. A számológép tudományos funkciókkal nem bír, a diktafonnal maximum 60 perces hangfelvételek készíthetők, ezenkívül pedig világórát, 1-10 perces szundi funkciós ébresztőórát, illetve időzítőt és stoppert is kapunk.
Szórakozás
A zenelejátszó funkciót gyakorlatilag teljesen személyre lehet szabni, van zenefelismerő szolgáltatás, ezenkívül pedig a következő hangszíneket lehet belőni: normál, rock, jazz, élő, klasszikus, megabasszus, koncertterem, széles, basszuserősítés és zenei tisztaság. A sztereó FM rádió természetesen RDS funkciós, az viszont abszolút nem megszokott, hogy segítségével akár rögzíthetők is az adások, maximum 192 Kbps bitrátájú MP3 formátumban. Szórakoztatásunkról négy játék (demója) gondoskodik: Millionaire, California Gold Rush, Brain Challenge és Asphalt 4
Fényképezőgép
A kameráról sajnos nem sok jót tudok elmondani. Kezdem ott, hogy asztalra helyezve a készüléket, annak felső része pont az optikán fekszik fel, ami ily módon nagyon könnyen össze tud karcolódni. Aztán folytatom azzal, hogy az autofókusz sajnos, úgy ahogy van, kimaradt a repertoárból, és bizony a mellett sem mehetek el szó nélkül, hogy az optika mellett semmilyen kis fényforrás nincs. A felbontás 3 és 0,3 megapixel között állítható és widescreen üzemmódok is elérhetők. A sorozatlövő kilenc darab QVGA képet készít gyors egymásutánban, a panoráma funkció pedig hat darab VGA felvételt fűz össze egymással. Említést érdemel még a geotagging szolgáltatás, illetve a mindössze 320x240 pixeles, 15 fps sebességű videófelvevő.
Adatátvitel
A 3,6 Mbits/s-os bitleszívási tempóra képes HSDPA teljesen elvárható egy ilyen készüléktől, és jó hír, hogy ezenkívül még egy 802.11b/g szabványú Wi-Fi kontroller is került a négynormás Montébe. A Bluetooth 2.1 nem okoz különösebb meglepetést, ellenben az integrált GPS-vevő már igen, még akkor is, ha ennek funkcióit aktív navigációs szolgáltatás hiányában nem lehet maximálisan kihasználni. A belső memória 200 MB-os kapacitással bír, és persze microSD kártyákkal bővíthető.
Konklúzió
Világmegváltást senki se várjon a Samsung S5620 Montétól, az persze már más kérdés, hogy ez a készülék nem is hivatott erre. Korrekt iparos munka, elfogadható áron, kompromisszumokra képes vásárlójelölteknek. A kapacitív érintőkijelző és a telefon szoftvere nagyon könnyen megszerethető, mint ahogy a személyre szabást segítő opciók (például widgetek), a fürge működés, illetve a közösségi hálózati szolgáltatások. Remek továbbá a HSDPA, a Wi-Fi és a GPS, és apróság ugyan, de nekem nagyon tetszett a rádió remek minőségű felvevő szolgáltatása. Ha lehet így fogalmazni, a készülék Achilles sarka egyértelműen a kamera, melyet sajnos nagyon elhanyagoltak a fejlesztők.